Przetwarzanie zdjęć – Photoshop czy Lightroom?

Od czasu, kiedy do fotografii wkroczyła elektronika i informatyka, na rynku pojawiały się mniej lub bardziej wydajne narzędzia do obróbki zdjęć. Ostatecznie jako liderzy ukształtowały się dwa – Photoshop i Lightroom, oba firmy Adobe®. Użytkownicy podzielili się na dwie grupy zwolenników każdego z nich. Która z nich dokonała lepszego wyboru?

Przeznaczenie i cechy wspólne

Aby odpowiedzieć na pytanie, który z produktów jest lepszy, należy najpierw zapytać: do czego zamierzam go używać? Programy te bowiem różnią się między sobą pod względem rodzajów i liczby funkcji.
Photoshop, opracowany początkowo do prostej edycji zdjęć cyfrowych, z czasem został rozbudowany o szereg modułów, czyniących go funkcjonalnym nie tylko dla amatorów fotografii, ale dla profesjonalistów w różnych branżach: architekturze, grafice i fotografii artystycznej – posiada funkcję edytowania obrazu na poziomie pikseli. Możliwości współczesnego Photoshopa są tak duże, że niektórzy nazywają je nieograniczonymi. Oprócz korekcji fotografii można tworzyć kolaże, fotomontaże, efekty specjalne, projektować okładki, winiety, obwoluty, itp.
Lightroom posiada w zasadzie wszystkie funkcje, potrzebne do obróbki zdjęć i grafiki. Ale ma też możliwość zarządzania zbiorami. Za pomocą Lightrooma można importować, wyszukiwać i organizować obrazy, zatem oprócz funkcji typowo roboczych ma również menedżerskie. Jest więc przydatny dla tych, którzy nie tylko pracują twórczo, ale także samodzielnie zarządzają bazą danych swoich prac.
Oba programy umożliwiają zaawansowaną obróbkę plików graficznych; dzięki nim można zwyczajne, niczym nie wyróżniające się zdjęcie zamienić w prawdziwe dzieło sztuki za pomocą dopasowywania, przycinania, usuwania, retuszu, podkreślania kolorów, prostowania, itp. Oba mają funkcję przekształcania współczesnej fotografii barwnej w zdjęcie „retro” z efektem sepii, animacji i wiele, wiele innych.

Różnice

Jednak oba programy różnią się pod względem wielu cech. Lightroom nazywany jest „cyfrową ciemnią”. Jego przewagą nad Photoshopem jest np. możliwość zaimportowania obrazów RAW bez konieczności osobnego uruchamiania programu Adobe® Camera Raw, i zarządzania nimi już na etapie importowania. Ponadto Lightroom nie wymaga od użytkownika zapisywania poszczególnych modyfikacji przetwarzanego obrazu; są one zapisywane i przechowywane automatycznie w katalogu, stanowiącym bazę danych z zawartością historii poszczególnych operacji. Co więcej, Lightroom nie posiada osobnej funkcji zapisywania, co zdejmuje z użytkownika ten obowiązek.

Lightroom jest znacznie prostszy do opanowania niż Photoshop. Bez większego wysiłku można dość szybko opanować wszelkie dostępne funkcje. Przy nauce obsługi Lightrooma atutem jest znajomość programu Adobe® Camera Raw, bowiem znacznie ułatwi ona i przyspieszy jego opanowanie. Lightroom umożliwia dodawanie słów kluczowych do zdjęć, tworzenie pokazów slajdów, przygotowanie książek do druku, ale także szybkie udostępnianie plików na Facebooku. Można za jego pomocą ułatwiać sobie pracę dzięki presetom oraz modyfikować wiele obrazów jednocześnie.

Niebagatelne znaczenie ma też cena – Lightroom jest znacznie tańszy od Photoshopa.

Uwaga: Lightroom w wersji CC, działający w chmurze, pracuje w systemie operacyjnym Windows 10, a nie jest zgodny z Windows 7 i 8. Użytkownicy preferujący te dwa systemy mogą korzystać z wersji Classic CC.

Photoshop można porównać do kombajnu o niemal nieograniczonych możliwościach. Generalnie, jest do zastosowania tam, gdzie Lightroom nie spełni swojego zadania w satysfakcjonujący sposób. Dotyczy to zwłaszcza zaawansowanych prac retuszerskich (jak już wspomniano, Photoshop ma możliwość pracy na pojedynczych pikselach), tworzenia jednego obrazu z wykorzystaniem wielu różnych zdjęć i grafik, przygotowywania fotografii panoramicznych, usuwania z kadru zbędnych drobiazgów i przebarwień. Photoshop jest zdecydowan ie polecany do przetwarzania obrazów HDR (high dynamic range – szeroki zakres dynamiki). Obraz taki ma przedstawiać w sposób bardziej naturalny elementy obrazu, znajdujące się w bardzo ciemnych lub bardzo jasnych jego obszarach. Wprawdzie istnieją wtyczki HDR także do Lightrooma, jednak nie zawsze umożliwiają uzyskanie oczekiwanych efektów końcowych.

Niektórzy użytkownicy, zwłaszcza zajmujący się profesjonalnie projektowaniem graficznym, zalecają korzystanie zarówno z Lightrooma, jak i Photoshopa. Można np. rozpocząć pracę w tym pierwszym i być może okaże się on wystarczający, a przy okazji będzie można zarządzać biblioteką obrazów. Jeżeli praca będzie wymagała zaawansowanych czynności, można je kontynuować w Photoshopie.

Autor: Konrad Bielawski, specjalista ds. odzyskiwania danych w firmie DATA Lab. Informatyk z wykształcenia. Pasjonat sportów motorowych i brytyjskiego kina.

brak komentarzy
Komentarz

Twój adres e-mail nigdzie nie będzie publikowany. Pola oznaczone są wymagane *