W dniu 29 marca miały miejsce warsztaty fotograficzne których celem było zapoznanie uczestników z nieco bardziej ciekawymi aspektami fotograficznej przygody.

Znajomość podstaw fotografii jest tutaj kluczowym elementem by zrobić ten kolejny krok. Umiejętność obsługi aparatu ale i znajomość wszelkich podstaw nie tylko fotografii ale i specyfiki funkcjonowania aparatu fotograficznego są niezbędne.

Po szybkim omówieniu najważniejszych zagadnień, które w szczególności są tematem warsztatów z podstaw fotografii, przeszliśmy dalej do nieco ciekawszych etapów.

Omawianie materiałów fotograficznych ze zwróceniem uwagi na zasady kompozycji, budowania opowieści w ramach kadru zamykającego obraz fotograficznej sceny, omawianie sposobu obserwacji światła, ludzi … spora dawka opowieści i poglądowych zdjęć by pewne zagadnienia omówić na konkretnych przykładach.

Realizacja ćwiczeń i omawianie znaczenia sposobu “widzenia”, dostrzegania … wszystko by poprzez pracę z aparatem nauczyć się obrazować to co nas fascynuje ale w taki sposób, by inni potrafili również zobaczyć “to coś” na zdjęciach.

Oczywiście nie zabrakło etapu selekcji i pracy z przygotowaniem wykonanych zdjęć tak, by stały się odpowiednim materiałem do wykonania odbitki fotograficznej.

Pracy było sporo, czas płynął nieubłaganie, dzień zakończył się po godzinie 20:00 …

 

 

Uczestnicy:

Weronika Jarząbek

 

Tomasz Michalik

 

Piotr Kiryluk

 

Jerzy Żołubak

 

Zobacz cały post »

 • Jurek4 kwietnia 2014 - 12:59

  Polecam warsztaty „O krok dalej”, każdemu kogo bawi fotografia. Omówienie własnych prac, dużo ciekawych przykładów i ćwiczeń, przypomnienie podstaw oraz obróbka zdjęć po ćwiczeniach – dla każdego, coś ciekawego. Zarówno doświadczony, jak i początkujący fotograf może wynieść wiele z tych warsztatów.

  Pozdrawiam i polecam
  Jurek

  P.S. Każdemu polecam zasłonić wyświetlacz w swojej lustrzance i pójść na miasto. Emocje gwarantowane. Udane zdjęcia…? Sami się przekonajcie :). Pyszna kawa – super bonus :).ReplyCancel

Jak się okazało termin 15 marca nie dla każdego był odpowiednim i ostatecznie na warsztaty z “fotografii na dobry początek” przybyło dwóch uczestników – Maciek i Marcin. Trochę się zastanawiałem, czy nie ustalić innego terminu ale ostatecznie mogę stwierdzić, że to była bardzo dobra decyzja.

Warsztaty z Maćkiem i Marcinem przebiegły w bardzo miłej atmosferze, bardzo indywidualne przedstawianie poznawanych zagadnień i rozwiewanie wszelkich wątpliwości szło bardzo sprawnie.

Tym samym kolejne edycje będą również prowadzone w mniejszych grupach choć im bardziej indywidualne warsztaty, tym cena będzie musiała być wyższa.

Ponieważ na Warsztatach bardzo dużo mówiłem, szkicowałem to samych zdjęć osobiście robiłem niewiele. Maciek i Marcin wykonywali różne ćwiczenia używając posiadanych aparatów i tym samym poznając ich specyfikę i sposób działania.

Oni jak i inni, którzy brali udział w moich warsztatach wiedzą czemu np biel i czerń bywa na zdjęciu identycznie przedstawiona przez aparat, czemu świadomie należy komponować czy używać różnych zakresów ogniskowych obiektywów, przesłon, czasu ekspozycji …

Mam nadzieję, ze wile zawiłych kwestii czy nie do końca zrozumiałych udało się przyswoić po intensywnych 8h warsztatów.

Na początek szybko przedstawiam uczestników:

Maciek

 

Marcin

Teraz to już tylko bazgroły a podczas warsztatów etap obrazowania poruszanych tematów i zagadnień.

Biel po lewej i czerń po prawej na poniższym zdjęciu jest oddana prawidłowo, czemu więc poniżej biel i czerń niemal wyglądają identycznie?

Sami decydujemy jakie podejście zaprezentować “malując światłem”. Świadomości rożnego rodzaju oświetlenia i sposobów radzenia sobie zawsze ma wpływ na efekt końcowy.

Czemu poniżej na niemal identycznych ujęciach nie mamy identycznego zdjęcia i sposobu odbioru tego co na tych zdjęciach zostaje pokazane?

Zapraszam do udziału w kolejnych edycjach warsztatów !

 • Maciek17 marca 2014 - 09:50

  Szkolenie bylo super! Dzięki Darek!ReplyCancel

  • admin17 marca 2014 - 10:31

   Maciek – super, że daliście rade wytrzymać tyle czasu ! Dziękuję! 🙂ReplyCancel

Jeśli masz już podstawową wiedzę z podstaw fotografii, potrafisz płynnie obsługiwać aparat fotograficzny, potrafisz korzystać z możliwości jakie udostępnia nam lustrzanka czy aparat z ręcznymi ustawieniami parametrów, nadal nie jesteś zadowolony z wykonanych zdjęć – weź udział w warsztatach z fotografii „O krok dalej”.

Jednodniowe warsztaty pozwolą spojrzeć na swoje podejście w fotografii w nieco inny sposób. Trudne sytuacje zdjęciowe, zbyt oczywiste ujęcia, braki umiejętności w przygotowaniu zdjęć podczas obróbki; to wszystko ale i jeszcze więcej zostanie omówione podczas trwania warsztatów.

Głównym tematem będzie realizacja zdjęć w różnych sytuacjach, analiza możliwości i innego podejścia do oczywistych tematów.
Całość wykonanego materiału przez uczestników zostanie poddana selekcji a wybrane ujęcia przygotowane m.in. przy użyciu programu Lightroom czy PhotoShop.

Zachęcam do udziału klikając w poniższe zdjęcie zapoznasz się z dodatkowymi informacjami.

untitled_001-2